Strona Główna » Prawo » Koniec gigantycznych kar za ViaToll – nowe przepisy!
viaTOLL bramownica

Koniec gigantycznych kar za ViaToll – nowe przepisy!

30/07/2014, Kategoria: Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Przedwczoraj prezydentowi RP przedłożono wreszcie do podpisu długo oczekiwaną zmianę ustawy o drogach publicznych, związaną głównie z systemem poboru opłat ViaToll.

 

System elektronicznego poboru opłat ViaToll był przez lata kością niezgody pomiędzy ustawodawcą, a kierowcami oraz właścicielami firm transportowych. Największe na świecie kary za przejechanie bramek bez uiszczenia opłat lub z niesprawnym urządzeniem, absurdalne wręcz mandaty nakładane na kierowców zamiast na przedsiębiorców i rujnowanie ich prywatnych majątków.

Teraz jednak wszystko ma się zmienić, ponieważ przygotowano wreszcie kompletny projekt ustawy, a do jej uchwalenia pozostał już tylko podpis prezydenta RP. Głównym postanowieniem nowelizacji jest zmiana kary za nieuiszczenie opłaty za przejazd przez bramkę ViaToll.

ViaToll – nowe przepisy, mniejsze kary

Dotychczas za każdą bramkę trzeba było zapłacić 3000 zł kary. Po nowelizacji zostanie ona zmniejszona do 500 zł w przypadku samochodów osobowych z przyczepą oraz do 1500 zł w przypadku ciężarówek. Jeżeli pojazd ma nieprawidłowo ustawione urządzenie ViaBox lub nie opuści od razu drogi płatnej w przypadku jego niesprawnego działania, kara ta wynosi odpowiednio 250 zł i 750 zł.

baner2

Wreszcie rozróżniono także adresatów kar pieniężnych. Teraz to właściciel pojazdu będzie podlegał odpowiedzialności w przypadku, kiedy auto poruszało się bez uiszczenia opłaty, czyli bez urządzenia ViaBox lub pojazd nie opuści niezwłocznie drogi w przypadku uszkodzonego urządzenia, to przedsiębiorca dostanie mandat. Kierujący poniesie odpowiedzialność tylko wtedy, kiedy błędnie zainstaluje urządzenie lub niepoprawnie je skonfiguruje.

Kierowca nie zapłaci za brak pieniędzy na koncie ViaToll

Kolejną dobrą informacją jest ograniczenie maksymalnej liczby nałożonych kar. Zarówno na właściciela jak i na kierowcę ciężarówki, nie może być nałożonych więcej niż jedna kara na dobę – liczoną od 00:00 do 24:00. Dotyczy to kar polegających na:

– nieuiszczeniu opłaty drogowego

– niezjechaniu z drogi płatnej w przypadku uszkodzenia urządzenia ViaBox

– nieprawidłowego ustawienia urządzenia ViaBox

Nowelizacja ustawy przewiduje również zniesienie rygoru natychmiastowej karalności – opłatę należy wykonać dopiero po uprawomocnieniu się wyroku. Od czasu wejścia w życie ustawy karze nie będą podlegały naruszenia, od czasu których minęło więcej niż 180 dni.

Ponadto nowa ustawa wiąże się z abolicją dla wszystkich sprawców naruszeń, które zostały popełnione przed jej wejściem w życie. Nowelizacja wejdzie w życie dopiero za 3 miesiące od czasu jej ogłoszenia, a w świetle prawa do tej pory Inspekcja Transportu Drogowego może nadal nakładać gigantyczne kary finansowe za brak uiszczenia opłaty ViaToll.

Kary za ViaToll – wreszcie będzie normalnie?

Nareszcie doczekaliśmy się zmiany absurdalnych wręcz przepisów, na których przez drobne błędy i niedopatrzenia cierpiała cała branża transportowa. Rok temu, przy okazji Master Trucka, rozmawialiśmy o tym z Tkaczykowskim i Zibim, blogującymi kierowcami. Dopiero teraz uda się coś z tym zrobić. Poniżej nasz zeszłoroczny wywiad z kierowcami, w którym poruszamy m.in. temat ViaTolla.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress