Strona Główna » Nowości » Kilometr autostrady za 40 milionów złotych
Autostrada

Kilometr autostrady za 40 milionów złotych

07/01/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podliczyła średni koszt wybudowania kilometra autostrady w Polsce. Ile podatnicy płacą za każdy kilometr autostrad, które w naszym kraju i tak są przecież dodatkowo płatne?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na budowę drogi ekspresowej S7, za którą zapłacimy rekordowo dużą kwotę. Odcinek o długości niecałych 17 kilometrów pochłonie aż 3,6 miliarda złotych z budżetu państwa. Droga ekspresowa jest drogą o niższym standardzie od autostrady, nie wymaga tylu barier dźwiękochłonnych, tak szerokiego pobocza czy pasów ruchu. Teoretycznie, za tę samą kwotę moglibyśmy wybudować nawet 90 kilometrów autostrad.
baner2

Ile kosztuje kilometr autostrady?

Obecnie polskie autostrady należą do najbezpieczniejszych w całej Europie, co oczywiście związane jest z tym, że najstarsze z nich mają kilka czy kilkanaście lat, więc są stosunkowo nowe. Średni koszt wykonania kilometrowego odcinka autostrady to w Europie 10 milionów euro.

W Polsce za kilometr autostrady płacimy średnio 9,6 miliona euro, czyli po obecnym kursie nieco ponad 40 milionów złotych. Wycena ta dotyczy wybudowania obydwu pasów w obie strony, barier, infrastruktury itd.

W ciągu ostatnich lat średni koszt kilometra zwiększył się. Irlandzka grupa SISK, współodpowiedzialna za budowę autostrady A1 wygrała kontrakt oferując 6 mln euro za kilometr, przy czym w Irlandii, ta sama firma budowała autostrady nawet za 4 mln euro za kilometr, czyli ponad 2 razy taniej ile teraz płacimy za odcinek tej samej długości.

Polska na tle Europy

Jak się jednak okazuje, pomimo podanej „średniej europejskiej”, nasi zachodni sąsiedzi budują autostrady dużo taniej. W Niemczech za kilometr płaci się 8,24 mln euro, w Czechach 8,86 mln euro, a na Litwie zaledwie 4 mln euro. Oficjalna średnia dla wspomnianej średniej Irlandii jest wyższa niż kontrakty SISK, ponieważ wynosi 10 mln euro.

Średnią cenę za kilometr autostrady w Europie zawyżają takie kraje jak Holandia czy Austria. W Holandii za taki odcinek trzeba zapłacić aż 50 mln euro, w Austrii 12,87 mln euro, a w Norwegii aż 18 mln euro. Jest to związane z ciasną zabudową oraz w przypadku Austrii i Norwegii, ukształtowaniem terenu.

Wniosek z tego taki, że w Polsce budujemy stosunkowo drogie autostrady, bowiem nasze warunki można z łatwością porównać do warunków panujących w Niemczech. Teoretycznie więc nie mamy powodów do dumy. Warto wspomnieć, że średni koszt kilometra autostrady obliczony na 9,6 mln euro dotyczy uśrednionych danych z lat 1998-2011

Oczywiście tak wysokie koszty związane są z prędkością z jaką poruszają się samochody osobowe na autostradach. Prędkość maksymalna wynosi w Polsce 140 km/h, dzięki czemu poza Niemcami to właśnie polskie autostrady są najszybsze w Europie. Oczywiście samochody ciężarowe mogą poruszać się na autostradzie jedynie z prędkością 90 km/h, bo tak ustawione są ograniczniki.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress