Strona Główna » ITD i GITD » Kaskadowa kontrola prędkości – czym jest i dlaczego należy się jej szczególnie obawiać?
Policja-drogówka

Kaskadowa kontrola prędkości – czym jest i dlaczego należy się jej szczególnie obawiać?

10/09/2015, Kategoria: ITD i GITD, Porady, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Raz na jakiś czas policja chwali się statystykami kierowców zatrzymanych za przekroczenie prędkości. Bardzo często występuje wówczas określenie kaskadowe kontrole radarowe. Sprawdźmy co dokładnie one oznaczają.

Polska policja uwielbia się chwalić swoimi statystykami. Rzadko kiedy mówi się o przeprowadzonych kontrolach, na ogół podaje się tylko liczbę zatrzymanych kierowców będących pod wpływem alkoholu lub przekraczających prędkość.

W mediach często występują konkretne określenia poszczególnych sposobów akcji policyjnych. Na początku roku mamy badania alkomatem po sylwestrowych imprezach, w wakacje szczególne kontrole autokarów wycieczkowych, a na początku listopada akcję znicz.

Co policjanci drogówki robią w pozostałą część roku? Poza regularnymi patrolami i sporadycznymi kontrolami drogowymi także prowadzą różnego typu zorganizowane akcje. Jedną z nich jest kaskadowa kontrola prędkości.

Kaskada – co to takiego?

Definicja kaskady wcale nie dotyczy gry liczbowej, ale wodospadu. Jest to jego specyficzny rodzaj, w którym woda spada po progach lub stopniach. Zamiast jednego, wielkiego spadu są więc kolejne, coraz niższe poziomy ukształtowane progami skalnymi.

Kaskadowa kontrola prędkości z pozoru wydaje się być całkowicie bez sensu, jednak w praktyce jest ona bardzo skuteczna.

Dlaczego kaskadowa kontrola prędkości ma sens?

W przeprowadzaniu kaskadowej kontroli prędkości biorą udział, dwa, trzy, a nawet cztery radiowozy ustawione kolejno po sobie, często na bardzo krótkim odcinku. Widząc pierwszy radiowóz kierowca zwalnia, a chwilę później przyspiesza myśląc, że policja nie będzie mierzyła prędkości w kilku miejscach na tej samej drodze.

Kaskadowe kontrole prędkości sprawdzają się także w trasie, gdzie często ostrzegamy siebie przed policją mrugając światłami. Po mrugnięciu zwalniamy, mijamy patrol i podświadomie przypuszczamy, że nie napotkamy drugiego radiowozu.

W Warszawie stosowane są kaskadowe kontrole, w których udział biorą nawet trzy, cztery radiowozy policyjne. Kilka dni temu policjanci z drogówki w Strzelcach chwalili się, że już po kilkudziesięciu minutach prowadzenia takiego pomiaru prędkości wypisano kilka mandatów, w tym dwa dla kierowców samochodów ciężarowych.

Jak możemy “bronić” się przed kaskadowym pomiarem prędkości? To proste, jeździć zgodnie z przepisami mając na uwadze to, że zwłaszcza po wejściu w życie nowych przepisów wydaje się, że policjanci częściej korzystają z radarów.

Czy kiedykolwiek spotkaliście się z kaskadową kontrolą prędkości? Ile radiowozów udało się dostrzec na krótkim odcinku drogi?

 

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress