Strona Główna » Prawo » Kary za ViaTOLL – wreszcie będzie normalnie!
System poboru opłat viaTOLL

Kary za ViaTOLL – wreszcie będzie normalnie!

19/09/2014, Kategoria: Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o drogach publicznych, która ma zwolnić wszystkie pojazdy uprzywilejowane z opłat elektronicznych. To jednak nie wszystko.

Pod koniec roku wejdzie w życie nowa ustawa, którą właśnie podpisał prezydent Polski, Bronisław Komorowski. Zgodnie z nowymi przepisami z opłat elektronicznych zwolnione zostaną pojazdy sił zbrojnych, służb ratowniczych, straży granicznej, biura ochrony rządu, służby więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, służby celnej oraz policji.

Przepis uwzględnia również zwolnienie z opłat pojazdów należących do zarządcy dróg krajowych, a także samochodów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Pojazdy uprzywilejowane zwolnione z opłat ViaTOLL

Definicja służb ratowniczych w tym przypadku także została rozszerzona o kilka dodatkowych podmiotów. Należą do nich m.in. samochody Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa czy pojazdy służb ratownictwa górniczego. Co ciekawe, nowelizacja ustawy mówi o tym, że wszystkie te auta podlegają zwolnieniu z opłat niezależnie od tego czy są one w danej chwili uprzywilejowane, więc czy uczestniczą w akcji związanej z ratowaniem życia czy zdrowia ludzkiego.
baner2
Jedną ze zmian w ustawie o drogach publicznych jest także zapis mówiący o tym, że to właściciel pojazdu ma uiszczać elektroniczną opłatę. Do tej pory musiał o tym pamiętać kierowca. Ponadto za naruszenie obowiązku uiszczania opłat, jednego dnia  nie może zostać nałożona więcej niż jedna kara administracyjna. Najważniejsze jest jednak, że maksymalna wysokość kary za nieuiszczenie opłaty ma wynosić tylko 1500 zł. Obecnie jest to kwota 3000 zł za każdą bramkę i kary się sumują.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress