Strona Główna » Nowości » Kary za brak OC – nawet 1,5 mln zł
Iveco

Kary za brak OC – nawet 1,5 mln zł

24/11/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Wraz z początkiem 2015 roku zmienia się w Polsce wysokość kar za brak ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Ile wynoszą nowe stawki mandatów?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli tzw. OC jest w naszym kraju obowiązkowe. Chroni ono właściciela pojazdu (teoretycznie w Anglii jest ono przypisane do kierowcy), od odpowiedzialności cywilnej w razie wystąpienia stłuczki lub wypadku oraz szkód wyrządzonych innym użytkownikom drogi.

W praktyce ubezpieczenie OC chroni od wszelkich kosztów związanych z pokryciem szkód. Jeżeli wjedziemy samochodem w przystanek, wcześniej z naszej winy uderzymy w inny pojazd i jeszcze potrącimy grupkę przechodniów, wówczas koszt naprawy wiaty, wyklepania samochodu poszkodowanego i rehabilitacji potrąconych pobierany jest z naszego OC.

Wysokość kar za brak ubezpieczenia OC

Od początku 2015 roku w Polsce wzrosną kary nakładane na kierowców za brak takowego ubezpieczenia. Warto wspomnieć, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, niezależnie od tego czy samochód jeździ, czy jest akurat zepsuty, czy przez ostatnie pół roku stał na parkingu. Jeżeli ubezpieczenie OC straciło ważność więcej niż 14 dni od czasu wykazania tego naruszenia, wówczas kierowcy grozi mandat w wysokości 3500 zł, czyli dwa razy tyle ile najniższa krajowa (brutto).

Jeżeli natomiast w grę wchodzi ubezpieczenie OC za samochód ciężarowy lub autobus, wówczas kara wynosi już 5350 zł. Pamiętajmy żeby zawsze płacić polisę OC w wyznaczonym terminie, w przeciwnym razie firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłacenia odszkodowania poszkodowanym, a co za tym idzie, trzeba będzie pokryć to z własnej kieszeni. Teoretycznie kara ta może wynosić nawet 1,5 mln zł.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress