Strona Główna » Nowości » Karta ratownicza pojazdu może uratować życie
kartyratownicze.pl

Karta ratownicza pojazdu może uratować życie

10/02/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Karta ratownicza pojazdu to międzynarodowa akcja, której celem jest usprawnienie akcji ratunkowych podczas wypadków.

Bardzo często podczas wypadków samochodowych poza policją i pogotowiem ratunkowym na miejsce zdarzenia wzywana jest straż pożarna. Zadaniem strażaków jest rozcięcie karoserii pojazdu i ułatwienie ratownikom medycznym wydobycia poszkodowanych zakleszczonych wewnątrz auta. Wiąże się to z wykorzystaniem ciężkiego hydraulicznego sprzętu, co wcale nie jest takim prostym zadaniem.

baner2

Nowoczesne auta projektowane są tak, by spełnić normy bezpieczeństwa i uzyskać jak najwięcej gwiazdek w testach Euro NCAP. Z tego też względu producenci wzmacniają nadwozie w newralgicznych punktach, montują dodatkowe poprzeczki czy poduszki bezpieczeństwa. Zdarza się tak, że wzmocnienia konstrukcji lub pozostałe elementy wpływające na bezpieczeństwo mogą utrudnić akcję ratowniczą i opóźnić ją nawet o kilka minut, które są niezwykle cenne w przypadku ratowania ofiar wypadku.

Z tego też względu ogromne znaczenie ma ułatwienie akcji strażakom, którzy mogą mieć problem ze wzmocnionymi elementami nadwozia lub poduszkami powietrznymi ukrytymi np. w tylnych drzwiach.

Karta ratownicza pojazdu ma ułatwić strażakom rozcięcie fragmentów karoserii, opisując wyposażenie pojazdu z uwzględnieniem takich elementów jak siłowniki gazowe czy wzmocnienia nadwozia.

Karta ratownicza to informacja umieszczona na kartce w formacie A4, którą można wydrukować za pomocą domowej drukarki lub odebrać w jednym z punktów wspierających akcję “Karta ratownicza w pojeździe”. Ważne jest żeby karta ratownicza była odpowiednia do pojazdu i zawierała nie tylko markę i model, ale odpowiadała wyposażeniu, wersji nadwoziowej czy silnikowej.

Właściwą kartę ratowniczą powinno się umieścić złożoną w osłonie przeciwsłonecznej po stronie kierowcy. To jednak nie wszystko. Na przednią szybę nad naklejkę z tablicą rejestracyjną należy przykleić informację o tym, że w pojeździe znajduje się karta ratownicza. Nalepkę także można odebrać w jednym z punktów wspierających akcję.

Szczegółowe informacje na temat akcji można uzyskać na stronie internetowej www.kartyratownicze.pl

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress