Strona Główna » Nowości » Karnety TIR – zmiany od 1 lipca
karnety-tir

Karnety TIR – zmiany od 1 lipca

27/06/2016, Kategoria: Nowości, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Już 1 lipca w życie wchodzą najnowsze zmiany dotyczące karnetów TIR. Co zmieni się w przewozach międzynarodowych w ramach porozumienia?

TIR to skrót od francuskiego Transport International Routier, czyli Międzynarodowy Transport Drogowy. Jest to tak naprawdę konwencja celna powstała w 1975 roku, która ułatwia transport towarów samochodami ciężarowymi na trasach międzynarodowych.

Karnety TIR – co to takiego?

Idea karnetów TIR polega na tym, że każdy samochód ciężarowy poruszający się na trasach międzynarodowych jest sprawdzany i plombowany w kraju, z którego wyjeżdża oraz na wjeździe do kraju, do którego docelowo jedzie.

W praktyce więc ciężarówka jadąca z Polski do Hiszpanii (przed Schengen), byłaby sprawdzana w Polsce i Hiszpanii, a Niemcy i Francję pokonywałaby bez dodatkowych kontroli, co znacznie usprawnia i skraca czas transportu.

Zmiany w karnetach TIR

Już od 1 lipca przepisy dotyczące karnetów TIR ulegną delikatnej zmianie. Główną modyfikacją jest to, że karnety 4 i 20 woletowe nie będą już więcej wytwarzane. Teraz dostępne będą tylko 6- i 14-woletowe. Już od kilku lat mówiono o tym, że prędzej czy później taka zmiana pojawi się w przepisach.

Dodatkowo, od 1 lipca 2016 roku kwota gwarancyjna karnetu zostanie zwiększona do 100 000 euro, przy jednoczesnym zmniejszeniu ubezpieczenia o kwotę 2,5 franka szwajcarskiego.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress