Strona Główna » Nowości » Jeden kierowca prowadzi dwie ciężarówki – bezzałogowe zestawy już w 2015?!
Bezzałogowe ciężarówki Mercedes-Benz Trucks

Jeden kierowca prowadzi dwie ciężarówki – bezzałogowe zestawy już w 2015?!

21/10/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Po tym jak stan Kalifornia zalegalizował autonomiczne samochody osobowe, w branży transportowej wszyscy przygotowywali się do uruchomienia szlaków transportowych dla bezzałogowych ciężarówek. Teraz przed szereg wysuwa się Holandia.

Kontrowersyjne tematy zawsze wzbudzają duże zainteresowanie. Kiedy Kalifornia jako pierwszy stan w USA zalegalizowała autonomiczne samochody, czyli takie potrafiące poruszać się bez kierowcy, wszyscy bali się o bezpieczeństwo. W branży transportowej pojęcie bezpieczeństwa ma jeszcze większe znaczenie.

Wyobraźmy sobie, że ważący 1500 kg samochód sterowany przez komputer wymyka się spod kontroli na autostradzie. Najgorsze co może się stać podczas jazdy to kolizja z innym autem, ważącym mniej więcej tyle samo. Gorzej jest w mieście. To jednak nic w porównaniu z zestawem o dopuszczalnej masie całkowitej nawet 40 ton, który może zrobić sporo bałaganu na drodze.

Bezzałogowe ciężarówki Mercedes-Benz Truck

Pomimo tego dyskusja na temat korytarzy transportowych z autonomicznymi ciężarówkami wchodzi na nowe tory. Już w przyszłym roku holenderski rząd chce się zająć projektem testowania tego typu rozwiązań. Testy będą odbywały się na drogach publicznych na drodze dojazdowej do portu w Rotterdamie.

Jeden kierowca – dwie ciężarówki

Wiadomo na pewno, że testami zainteresowani są DAF oraz Scania, a także prowincja Gelderland, która jest w stanie udostępnić odcinek pomiędzy miejscowościami Ede oraz Wegeningen. Autonomiczne ciężarówki, o których mowa, to tak naprawdę dwa pojazdy, z których tylko jeden prowadzi kierowca. Drugi ma automatycznie poruszać się w tunelu aerodynamicznym zużywając w ten sposób o 10-20% mniej paliwa.

W praktyce więc kierowca będzie odpowiedzialny za dwie ciężarówki, jednak łatwo się domyślić, że być może tego typu rozwiązania zostaną rozwinięte i za kilkanaście lat autostradami będą kursowały konwoje po 3-4 ciężarówki, z których tylko pierwszą będzie prowadził kierowca.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress