Strona Główna » Nowości » Jazda na suwak obowiązkowa od 2018 – koniec szeryfów drogowych
jazda-na-suwak

Jazda na suwak obowiązkowa od 2018 – koniec szeryfów drogowych

07/09/2016, Kategoria: Nowości, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Już wkrótce jazda na suwak będzie obowiązkowa, zmiany w przepisach szykuje Ministerstwo Infrastruktury. Za niewpuszczenie drugiego kierowcy groził będzie mandat.

Ministerstwo Infrastruktury szykuje zmiany w przepisach, tym razem chce zmusić kierowców do jazdy na suwak, co ma poprawić płynność ruchu na naszych drogach. Nowe zapisy w ustawie mają sprawić, że jeśli nie wpuścimy jadącego przed nami samochodu, będziemy mogli zostać ukarani mandatem.

Chyba wszyscy kierowcy wiedzą kim jest tzw. szeryf drogowy. To taki ktoś, kto przed zwężeniem drogi jedzie środkiem, blokując swój (prawy) pas ruchu oraz drugi (lewy) pas ruchu, żeby przypadkiem żaden z kierowców nie próbował wcisnąć się przed niego. Taka regulacja ruchu jest niedozwolona i do czerwoności irytuje innych kierowców.

jazda-na-suwak-2

fot. dziennikzachodni.pl

Jazda na suwak – mandat za niewpuszczenie kierowcy

Szeryf drogowy to ktoś taki, kto uważa, że każdy kierowca, który dojeżdża do końca pasa i tam próbuje włączyć się do ruchu, jest cwaniakiem i “wpycha się”. W niektórych miastach jakiś czas temu pojawiły się znaki z grafiką przedstawiającą jazdę na suwak.

Są one jednak tylko znakami informacyjnymi, mogącymi sugerować “zalecaną zasadę ruchu”. W 2018 roku Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić obowiązkową zasadę jazdy na suwak, która umożliwi policjantom karanie tych kierowców, którzy się jej nie stosują.

Być może uda się do tego celu wykorzystać także kamery zamontowane przy skrzyżowaniach i większych węzłach komunikacyjnych. Tak czy inaczej, trudno się nie zgodzić z tym, że pomysł może przyczynić się do zwiększenia płynności ruchu w zakorkowanych metropoliach.

Odpowiednie rozporządzenie ma być gotowe w 2018 roku, jednak poprzedzą je długie konsultacje społeczne.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress