Strona Główna » ITD i GITD » Inspekcja Transportu Drogowego – wagi preselekcyjne
Inspekcja Transportu Drogowego - wagi preselekcyjne

Inspekcja Transportu Drogowego – wagi preselekcyjne

02/04/2014, Kategoria: ITD i GITD Autor: Bartosz Pokrzywiński

Wagi preselekcyjne stają się już stałym elementem wyposażenia inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Przyjrzyjmy się preselekcyjnemu systemowi ważenia pojazdów.

Waga preselekcyjna – działanie

Waga preselekcyjna jest to listwa pomiarowa, którą wbudowano w nawierzchnię drogi. Kiedy przejeżdża po niej jakiś pojazd, system automatycznie dokonuje pomiaru masy każdej z osi i jeśli zdaniem wagi przekracza on dopuszczalną normę, informacja ta trafia do inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.
baner2
Dodatkowo do informacji o podejrzeniu przeładowania załączane jest zdjęcie pojazdu z widoczną tablicą rejestracyjną. Całość przesyłana jest drogą radiową, a wagi preselekcyjne są jedynie urządzeniami poglądowymi. Na podstawie pomiaru z nich nie można ukarać kierowcy, dlatego też inspektorzy muszą zatrzymać taki pojazd, a potem skierować go na zalegalizowaną wagę stacjonarną.

Jeśli samochód jest przeładowany obowiązkiem inspektorów ITD jest niedopuszczenie go do ruchu bez zmniejszenia jego dopuszczalnej masy całkowitej do limitu określonego w dowodzie rejestracyjnym.

Inspekcja Transportu Drogowego - wagi preselekcyjne

Preselekcyjny system ważenia – dlaczego?

Według opinii specjalistów jeden mocno przeładowany samochód ciężarowy może niszczyć drogę tak jak nawet 16 tysięcy samochodów osobowych. Z danych Inspekcji Transportu Drogowego z 2010 roku wynika, że w tamtym okresie co trzeci samochód ciężarowy jest przeciążony od 10 do 50%.

Właśnie takie auta niszczą nawierzchnię od 20 do 400 razy bardziej od standardowych pojazdów, a żywotność drogi datowana np. na 10 lat może się przez to skrócić nawet do 3 lat. Dodatkowym aspektem przeładowania samochodów ciężarowych jest znacznie wydłużona droga hamowania, która może doprowadzić do katastrofy podczas sytuacji zagrożenia i nagłego hamowania.

 

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress