Strona Główna » ITD i GITD » Inspekcja Transportu Drogowego: oszukujesz tachograf – psujesz rynek pracy
Inspekcja Transportu Drogowego kontrola samochodu ciężarowego

Inspekcja Transportu Drogowego: oszukujesz tachograf – psujesz rynek pracy

12/11/2014, Kategoria: ITD i GITD Autor: Bartosz Pokrzywiński

Czy kierowcy samochodów ciężarowych oszukują tachograf i przekłamują swój czas pracy? Z najnowszych kontroli Inspekcji Transportu Drogowego jasno wynika, że tak.

Inspektorzy ITD z oddziału z Legnicy postanowili ustawić się w nocy z 2 na 3 listopada na autostradzie A4 i sprawdzić jak kierowcy rozliczyli się z czasem pracy za 1 listopada, święto wolne od pracy. Do kontroli wytypowano pięć samochodów ciężarowych i jak się okazało, aż w czterech przypadkach kierowcy dopuścili się manipulacji przy urządzeniach rejestrujących.

Gdyby były to oficjalne badania, chociaż próbka jest zdecydowanie zbyt mała, oznaczałoby to, że aż 80% kierowców ciężarówek w Polsce nie przestrzega czasu pracy. Skupmy się jednak na tych czterech wybranych przypadkach.

Magnes neodymowy, druga karta i wyłącznik

Dwukrotnie kierowcy ciężarówek korzystali chyba z najpopularniejszego sposobu oszukiwania tachografu, czyli wykorzystując magnes neodymowy, który zakłóca odczyt urządzenia. W praktyce pojazd znajduje się w ruchu, kierowca pracuje, a tachograf rejestruje w tym czasie odpoczynek. Kolejny przypadek manipulacji czasu pracy był dużo prostszy, kierowca korzystał z drugiej karty zarejestrowanej na inną osobę.

Pilot służący do wyłączania tachografu

Pilot służący do wyłączania tachografu

Ostatni kontrolowany pojazd był prowadzony przez dużo bardziej wyrafinowanego kierowcę. Tym razem w aucie zamontowany był specjalny wyłącznik tachografu, który sterowano za pomocą pilota. Tutaj nie udowodniono kierowcy manipulacji czasem pracy, ponieważ nie posiadał on przy sobie wykresówek.

Nie oszukuję tachografu, nie psuję rynku transportu!

Nie dawajmy sobie wmówić, że kierowcy oszukują tachograf we własnym interesie. To zawsze leży w interesie przewoźnika, który wymusza na pracowniku jazdę przez kilkanaście godzin. Co ciekawe, na ogół ci kierowcy, którzy z czasem otworzą swoje małe przedsiębiorstwa już nie oszukują, bo wiedzą, że jako kierowcy-przedsiębiorcy karani są dużo bardziej dotkliwie.

Przekłamywanie czasu pracy psuje rynek, zaniża ceny usług transportowych, a przez to spadają zarobki wszystkich w branży, pracuje się dłużej i w gorszych warunkach, narażając się na nieprzyjemności podczas kontroli. Nie wspominając już o tym jak duże niebezpieczeństwo na drodze stwarza przemęczony kierowca zestawu ważącego 40 ton.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress