Strona Główna » ITD i GITD » Inspekcja Transportu Drogowego: na czym polega symbioza dwóch kierowców?
Inspekcja-Transportu-Drogowego

Inspekcja Transportu Drogowego: na czym polega symbioza dwóch kierowców?

26/01/2015, Kategoria: ITD i GITD Autor: Bartosz Pokrzywiński

Podobno życie pisze najlepsze scenariusze. Doskonale wiedzą o tym inspektorzy WITD Katowice, którzy kilka dni temu zatrzymali do kontroli dwie ciężarówki.

Historia z życia wzięta. W porównaniu do policji inspektorzy ITD mają dużo bardziej mozolną pracę. Za każdym razem sprawdzają oni stan techniczny kontrolowanych pojazdów oraz komplet dokumentów posiadanych przez kierowców.

Dlatego też podczas pełnienia służby inspektorzy WITD Katowice zatrzymali do kontroli dwie ciężarówki. Tym razem jednak niepotrzebne były szczegółowe kontrole i badanie stanu technicznego. Dwaj kierowcy, dwóch niezależnych samochodów ciężarowych.

Kierowca czy przedsiębiorca – kto dostaje większy mandat?

Jeden z nich miał ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty poza prawem jazdy. Drugi z kolei posiadał prawo jazdy, ale nie miał żadnych dokumentów. W praktyce więc stworzyliby oni idealny duet.

Inspekcja-Transportu-Drogowego

Kierowca bez prawa jazdy, który wcześniej przekroczył próg 24 punktów karnych został przez inspektorów ukarany mandatem w wysokości 500 zł, a także zakazem dalszej jazdy. W przypadku kierowcy bez dokumentów niezbędnych przy tym przewozie, było już nieco gorzej.

Tutaj ukarano zarówno jego jak i przewoźnika, a każdy dostał po cztery mandaty. Kierowca kolejno 800 zł za brak wymaganego szkolenia, 500 oraz 100 zł za brak dokumentów, a także dodatkowe 100 zł za zaśmiecanie drogi pozostałościami po ładunku. Przedsiębiorca, który dotarł na miejsce kontroli dostał mandat w wysokości 2000 zł za niewyposażenie kierowcy w wypis z licencji na wykonywanie transportu drogowego, 500 zł za brak pozostałych dokumentów, 1000 zł za zlecenie przewozu kierowcy bez odpowiedniego szkolenia oraz 100 zł za zły stan techniczny pojazdu.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress