Strona Główna » ITD i GITD » Inspekcja Transportu Drogowego – legitymacja
Legitymacja Inspekcji Transportu Drogowego

Inspekcja Transportu Drogowego – legitymacja

21/01/2014, Kategoria: ITD i GITD Autor: Bartosz Pokrzywiński

Poza odznaką inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego muszą mieć przy sobie legitymację służbową i na prośbę kierowcy pojazdu ciężarowego mają obowiązek ją okazać podczas kontroli.

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego podczas kontroli pojazdu muszą być ubrani w służbowy uniform, a także posiadać pozostałe atrybuty, które potwierdzą ich wiarygodność. Poza mundurem, żółtą kamizelką odblaskową z napisem “Inspekcja Transportu Drogowego” oraz odznaką służbową, na żądanie kierowcy muszą oni okazać także legitymację.

Inspekcja Transportu Drogowego – legitymacja strona zewnętrzna

Służbowa legitymacja Inspekcji Transportu Drogowego na pierwszy rzut oka przypomina paszport, bowiem na jej górnej części znajduje się wielką drukowaną czcionką “Rzeczpospolita Polska”, a poniżej jego centralnie umieszczony wizerunek orła białego, godła Rzeczypospolitej Polskiej.

Na tle godła umiejscowiono biało-czarny pas biegnąc prostopadle do górnej i dolnej krawędzi przodu zewnętrznej strony legitymacji Inspekcji Transportu Drogowego. Na samym dole frontu znajduje się napis “Inspekcja Transportu Drogowego”, który również napisano dużą czarną czcionką.

Na rewersie legitymacji inspektorów w centralnym miejscu umieszczono uproszczoną mapę Rzeczypospolitej Polskiej w ciemnozielonym kolorze z podziałem konturów województw. Powyżej mapy widnieje napis “Legitymacja służbowa własność Inspekcji Transportu Drogowego”, a poniżej mapy “Nieuprawnione posiadanie legitymacji podlega odpowiedzialności karnej.”

Inspekcja Transportu Drogowego – legitymacja strona wewnętrzna

Na górze wewnętrznej strony legitymacji widnieje napis zieloną czcionką “Inspekcja Transportu Drogowego”. Wydrukowany on jest specjalną optycznie zmienną farbą, przez co pod kątem wydaje się jakby zmienił kolor.
baner2

Poniżej napisu umiejscowiono fotografię inspektora nanoszoną w procesie personalizacji personalizacji legitymacji. Fotografia mierzy 24 mm szerokości oraz 31 mm wysokości i przedstawia kolorowy wizerunek inspektora ITD. Po prawej stronie od fotografii znajduje się napis drukowaną czcionką “Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego”, poniżej napisu znak Inspekcji Transportu Drogowego, który także drukowany jest optycznie zmienną farbą, a tuż pod nim czarny napis określający nazwę województwa, a więc miejsce zatrudnienia inspektora.

W środkowej części strony pierwszej po lewej stronie umiejscowione jest imię oraz nazwisko inspektora, jego stanowisko oraz numer służbowy. U dołu zlokalizowano datę ważności legitymacji służbowej, pieczęć organu wydającego dokument oraz numer dokumentu.

Na stronie drugiej wewnętrznej części legitymacji umieszczono biało-czerwony pas prowadzący od prawej górnej do lewej dolnej krawędzi dokumentu. Na górze widnieje hologram z wizerunkiem orła białego oraz informacja o tym, że inspektor legitymujący się tym dokumentem może żądać pomocy od instytucji państwowych oraz organów administracji, a także zwracać się do przedsiębiorców, organizacji oraz do osób cywilnych o ułatwienie czynności służbowych.

W razie znalezienia legitymacji Inspekcji Transportu Drogowego każdy obywatel zobowiązany jest do natychmiastowego zgłoszenia tego faktu odpowiednim organom oraz dostarczenie dokumentu. Posługiwanie się nim przez osoby trzecie jest zabronione.

Zewnętrzna strona legitymacji Inspekcji Transportu Drogowego

 

Wewnętrzna strona legitymacji Inspekcji Transportu Drogowego

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress