Strona Główna » Prawo » Hiszpania legalizuje dyfuzory w naczepach – 75 cm oszczędności
Aerodynamiczna naczepa z dyfuzorem

Hiszpania legalizuje dyfuzory w naczepach – 75 cm oszczędności

13/10/2014, Kategoria: Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Jako pierwszy kraj w Europie Hiszpania postanowiła zalegalizować duże tylne dyfuzory w naczepach samochodów ciężarowych. Teraz będzie można je montować także w obecnie już zarejestrowanych naczepach.

Oszczędność paliwa to jeden z najważniejszych aspektów z całej branży transportowej. Przewoźnicy dążą do maksymalnego ograniczenia zużycia oleju napędowego chcąc być bardziej konkurencyjnymi, a politycy Unii Europejskiej widzą w tym ochronę środowiska naturalnego.

Już od jakiegoś czasu UE szykuje się do zalegalizowania dodatkowych akcesoriów montowanych w samochodach ciężarowych w celu obniżenia spalania. Dodatkowe obudowy podwozia, kołnierze przy kołach czy dyfuzory ciągników siodłowych i naczep to najprostszy sposób na poprawienie aerodynamiki i zmniejszenie oporów powietrza.

Naczepy z dyfuzorem – zużycie mniejsze o 1,5 l na 100 km

Mercedes Aero Trailer Concept

Hiszpania jest pierwszym krajem członkowskim Unii Europejskiej, który faktycznie postanowił ułatwić przewoźnikom wprowadzanie oszczędności. Tamtejszy rząd zalegalizował tylne skrzydła w formie dyfuzorów, czyli przedłużek ścian bocznych naczepy, które mogą mierzyć aż 75 cm.

Unia Europejska dopiero co zalegalizowała takie same dyfuzory, ale o długości jedynie 50 cm. Mało tego, Hiszpania daje możliwość montażu tego rozwiązania w każdych naczepach, podczas gdy UE umożliwia to jedynie dopiero rejestrowanym pojazdom.

Dzięki zastosowaniu tego typu dyfuzorów możliwe jest obniżenie średniego zużycia paliwa nawet o 1,5 litra na każde 100 km.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress