Strona Główna » ITD i GITD » Groźba 85 000 zł kary – obsada podwójnych kłamczuchów
Inspekcja-Transportu-Drogowego-Volvo

Groźba 85 000 zł kary – obsada podwójnych kłamczuchów

04/09/2015, Kategoria: ITD i GITD Autor: Bartosz Pokrzywiński

Tylko ustawowe ograniczenia wysokości jednorazowej kary w transporcie drogowym uchroniły przewoźnika od zapłacenia gigantycznego mandatu w wysokości 85 000 zł! Jak to możliwe?

Inspekcja Transportu Drogowego zatrzymuje w Katowicach samochód ciężarowy z przyczepą. Zestaw prowadzony był przez podwójną obsadę, która wykonywała transport drogowy na zlecenie polskiego przedsiębiorcy.

Bardzo szybko okazało się, że karta jednego z kierowców nie była umieszczona w tachografie cyfrowym. Po chwili rozmowy kierowcy przyznali się, że jest to celowe działanie, dzięki któremu mogą oni jeździć dłużej i pokonywać więcej kilometrów.

Inspekcja Transportu Drogowego – kontrola pojazdu

Dłuższa weryfikacja dokumentów wykazała także, że podczas całego kontrolowanego okresu jeździli oni razem, ale jedynie udając podwójną załogę. W połączeniu z radykalnym skracaniem czasu odpoczynku dziennego doprowadziło to do tego, że samochód ciężarowy poruszał się niemal bez przerwy.

Inspekcja-Transportu-Drogowego-Volvo

Panowie tylko zamieniali się miejscami, w czasie kiedy jeden prowadził zestaw, drugi spał. Inspektorzy wykazali braki w zakresie dziennych odpoczynków nawet do 44 godzin.

Mocno zmęczeni kierowcy zostali odesłani na odpoczynek, a auto trafiło na parking. Przeciwko kierowcom wszczęto postępowanie zagrożone bardzo wysoką karą ze względu na ogromną ilość naruszeń, których się dopuścili.

Przedsiębiorca dostał karę w wysokości 10 000 zł. Gdyby nie to, że jakiś czas temu wprowadzono ograniczenie maksymalne jednej kary do takiej kwoty, wówczas firma musiałaby zapłacić aż 85 000 zł!

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress