Strona Główna » ITD i GITD » Główny Inspektorat Transportu Drogowego – misja
Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego będącego podmiotem Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego – misja

29/07/2013, Kategoria: ITD i GITD, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Główny Inspektorat Transportu Drogowego oraz Inspekcja Transportu Drogowego, mają jasno wyznaczony cel. Co jest ich misją?

Do jednych z głównych celów Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego należy ograniczenie liczby wypadków drogowych. W ramach Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, GITD chce w latach 2013-2020 zmniejszyć liczbę śmiertelnych wypadków drogowych o połowę, z czterech do dwóch tysięcy rocznie.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego – zmniejszenie liczby wypadków

Według oficjalnych danych w latach 2001-2010 średnio w krajach Unii Europejskiej udało się ograniczyć ten współczynnik o 43%, przy czym w Polsce, dokładnie w tym samym okresie wynik ten zmniejszył się zaledwie o 29%, co także jest dodatkową motywacją dla polskich organów władzy do tego, by stale poszerzać kompetencje ITD oraz GITD.
baner2
Według danych udostępnianych przez GITD dzięki wprowadzeniu odcinkowego pomiaru prędkości we Włoszech w latach 2005-2007, udało się zmniejszyć liczbę wypadków drogowych o 20%, przy czym liczba ofiar śmiertelnych zmniejszyła się w tym samym okresie czasu aż o połowę. Warto przy tym pamiętać, że aż 28,5% wypadków śmiertelnych w Polsce spowodowanych przez kierowców, jest skutkiem jazdy z nadmierną prędkością. Jednocześnie w wypadkach autostradowych ginie mniej niż 1% z łącznej liczby ofiar drogowych.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego – efekty pracy

Patrząc na dane statystyczne trudno nie odmówić GITD racji, zwłaszcza w zakresie redukcji liczby wypadków. Pomimo nakładania coraz to nowych zaostrzeń przepisów oraz prowadzenia prac w zakresie montażu odcinkowego pomiaru prędkości, wokół którego już teraz pojawiło się mnóstwo kontrowersji, stawianie dodatkowych, oznakowanych fotoradarów  w miejscach niebezpiecznych, faktycznie przyczyniło się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.

W 2012 roku, w stosunku do danych z 2011 roku, udało się zmniejszyć liczbę wypadków o 3094 (8%), przy czym rannych zostało o 3821 osób mniej (8%), a także, co chyba najistotniejsze, zredukowano liczbę ofiar śmiertelnych aż o 626 (15%).

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress