Strona Główna » ITD i GITD » Fotoradary ITD – wszystkie zdjęcia trafią do kierowców
Fotoradar

Fotoradary ITD – wszystkie zdjęcia trafią do kierowców

01/08/2014, Kategoria: ITD i GITD Autor: Bartosz Pokrzywiński

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie zdjęć pochodzących z fotoradarów. Teraz wszystkie będą musiały trafić do właścicieli pojazdów.

Jeszcze w tym roku ma wejść w życie przepis, który będzie mówił o tym, że każdy kierowca złapany na przekroczeniu prędkości będzie jawnie otrzymywał zdjęcie z fotoradaru. Do tej pory nie udostępniano wszystkich zdjęć, jednocześnie usprawiedliwiając się ochroną danych osobowych.

Fotoradary ITD – zmiany przepisów

Teoretycznie bowiem mandat idzie najpierw do właściciela pojazdu, przy czym zdjęcie może przedstawiać zupełnie inną osobę, która użyczyła pojazd od właściciela. Główny Inspektorat Transportu Drogowego tłumaczył się tym, ze wysyłanie komuś cudzych zdjęć może być potraktowane jako naruszenie dóbr osobistych kierującego.
baner2
Sprawa trafiła jednak do Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że utrudnianie kierowcom dostępu do zdjęć z fotoradarów jest w pewnym sensie ograniczaniem ich praw poprzez niepokazywanie akt sprawy. Sejm pracuje więc nad nowymi przepisami, w świetle których zdjęcia będą wysyłane kierowcom. Ustawa ma zostać uchwalona jeszcze w tym roku.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress