Strona Główna » Prawo jazdy » Ecodriving na egzaminie – zmiany w przepisach prawa jazdy
Prawo-jazdy

Ecodriving na egzaminie – zmiany w przepisach prawa jazdy

19/11/2014, Kategoria: Prawo jazdy Autor: Bartosz Pokrzywiński

Od nowego roku zmianie ulegną przepisy dotyczące kursu oraz egzaminu na prawo jazdy. Każdy kursant będzie uczony podstaw ecodrivingu, czyli ekonomicznego i ekologicznego prowadzenia pojazdu.

Nowa dyrektywa Unii Europejskiej wymusza wprowadzenie przepisów, w ramach których egzaminator będzie oceniał przy jakiej prędkości obrotowej silnika kursant zmienia biegi. Egzaminatorzy zwrócą szczególną uwagę na zmianę biegów pomiędzy 1800, a 2600 obrotów na minutę, bo właśnie taka jazda jest najbardziej oszczędna, a co za tym idzie przekłada się na mniejsze zużycie paliwa, czyli obniżenie kosztów eksploatacji i mniejszą emisję CO2, więc troskę o środowisko naturalne.

Ecodriving – jazda o kropelce

Zdaniem instruktorów wprowadzanie tego typu obostrzeń i dokładanie kolejnych zmartwień na głowę młodych kierowców to nic dobrego. Środowisko uważa, że ecodriving powinien być częścią kursów doskonalących technikę jazdy, a nie elementem obowiązkowym kursu na prawo jazdy.

Z drugiej strony jednak czysto teoretycznie kursanci od razu dostaną wiedzę przydatną w przyszłości. Już od dawna uczeni są oni dojeżdżania do skrzyżowania na biegu, hamując silnikiem, teraz pozostanie tylko dbanie o to żeby nie jechać na zbyt wysokich obrotach. 

fot.onet.pl

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress