Strona Główna » Nowości » Dlaczego olej napędowy wciąż tanieje?
Stacja benzynowa BP

Dlaczego olej napędowy wciąż tanieje?

15/10/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Ostatnie tygodnie były po raz kolejny bardzo optymistyczne dla wszystkich kierowców. Spadające ceny ropy doprowadziły do tego, że możemy tankować paliwo najtańsze od 2011 roku. To jednak nie koniec obniżek.

Już w tej chwili doszło do sytuacji, kiedy za litr oleju na wybranych stacjach benzynowych zapłacimy nawet poniżej 5 zł. W zeszły piątek cena baryłki ropy Brent na giełdzie w Londynie wynosiła jedynie 88 dolarów, a to dopiero początek obniżek.

Utrata wartości baryłki ropy dopiero po jakimś czasie przenosi się bezpośrednio na koszt litra paliwa na stacji. Według analityków rynku paliw istnieje ogromna szansa, że dojdzie do kolejnych obniżek i ustanowione zostanie kolejne minimum rynkowe. Wraz z olejem napędowym tanieć będzie także benzyna oraz gaz LPG.

Skąd tak niska cena za baryłkę ropy?

Manipulowanie ceną jest związane z obniżkami wartości surowca pochodzącego z Arabii Saudyjskiej. Zdaniem ekspertów to właśnie Królestwo Saudyjskie odpowiedzialne jest za tak dobrą cenę i według nieoficjalnych informacji ropa ma utrzymywać się na poziomie 80-90 dolarów za baryłkę.

Przy okazji warto też wspomnieć, że niskie ceny ropy mogą być zagraniem politycznym. Rosja utrzymuje się głównie dzięki sprzedaży tego surowca, a kolejne obniżki doprowadzą do obniżenia wartości rubla.

Dlaczego nadal benzyna kosztuje tak dużo?

Polska Izba Paliw Płynnych przekonuje, że ogólna cena ropy nadal będzie utrzymywała się na poziomie nieco poniżej 5 zł za 1l, a to za sprawą wysokich obciążeń fiskalnych paliw, na co głównie składa się akcyza. Warto wspomnieć, że marża ze sprzedaży paliw w Polsce wynosi średnio około 2%.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress