Strona Główna » Nowości » Co by się stało, gdyby stanęły wszystkie ciężarówki?
Ciężarówka Volvo FH

Co by się stało, gdyby stanęły wszystkie ciężarówki?

11/06/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Kierowcy samochodów ciężarowych są bardzo ważnym ogniwem gospodarki niemal każdego światowego kraju. Sprawdźmy co takiego by się stało, gdyby wszyscy kierowcy rozpoczęli strajk.

Mówi się, że reklama jest dźwignią handlu, jednak tak naprawdę nieustanny rozwój systemu gospodarczego zawdzięczamy kierowcom ciężarówek, którzy przewożą dziennie mnóstwo produktów. Gdyby nie oni, wszyscy cofnęlibyśmy się o kilkaset lat i musielibyśmy na własną rękę zdobywać produkty, ponieważ półki sklepowe byłyby całkowicie puste.
baner2
Portal Truckinginfo.com przebadał amerykańską gospodarkę pod kątem branży transportowej. Okazuje się, że aż 70% wszystkich dóbr transportowanych jest z wykorzystaniem samochodów ciężarowych, a co za tym idzie jeśli ciężarówki pewnego dnia całkowicie się zatrzymają, wszyscy będziemy mieli poważne problemy.

Ciężarówki FedEX

Pierwsze 24 godziny bez ciężarówek

Już po pierwszej dobie bez samochodów ciężarowych odczulibyśmy pewne trudności. Najpoważniejszym zagrożeniem byłyby dostawy środków medycznych do szpitali oraz przychodni, wobec czego zapasy uległyby znacznemu skurczeniu. Podobnie byłoby z paliwami na stacjach benzynowych, gdzie najprawdopodobniej błyskawicznie wzrosłyby ceny, ze względu na coraz mniejszą liczbę rezerw paliwowych.

Sporym utrudnieniem byłby także zastój w działaniu poczty oraz firm kurierskich. Zdecydowana większość przesyłek w ogóle nie byłaby dostarczana.

Ciężarówka Volvo

2-3 dni bez ciężarówek

W okresie 2-3 dni od czasu wielkiego strajku kierowców ciężarówek kończyłaby się żywność w sklepach. Klienci widząc coraz bardziej puste półki rozpoczęliby szał kupowania chcąc zabezpieczyć się na czarną godzinę. Nawet jeśli udałoby się znaleźć świeżą żywność nie byłoby jak za nią zapłacić, ponieważ bankomaty także byłby już całkowicie puste.

Na stacjach benzynowych w ogóle nie byłoby już paliw, na ulicach pojawiłyby się sterty niewywożonych śmieci, a porty oraz linie kolejowe zapchane byłyby kontenerami, których nie miałby kto rozwozić. W efekcie mogłoby to doprowadzić do zablokowania tras pociągowych.

Tydzień bez ciężarówek

Po pierwszym tygodniu najprawdopodobniej wszystkie samochody by się zatrzymały. Cena paliwa byłaby horrendalnie wysoka. Najgorsze jest jednak, że w aptekach kończyłyby się lekarstwa, a w szpitalach brakowałoby krwi oraz tlenu.

Ciężarówki Tesco

Dwa tygodnie bez ciężarówek

Gdyby wszyscy kierowcy samochodów ciężarowych nagle ogłosili strajk, to po dwóch tygodniach na całym świecie mogłoby już zabraknąć dostaw wody mineralnej oraz innych napojów. W efekcie funkcjonowanie podczas upalnej pogody byłoby utrudnione. Nie ma już mowy o chodzeniu do pracy, zwłaszcza w zakładach produkcyjnych, bo nie miałyby one odpowiednich składników do produktów.

Miesiąc bez ciężarówek

Po miesiącu zatrzymania się wszystkich ciężarówek na świecie mogłoby dojść do rozprzestrzenienia się plagi chorób. Bylibyśmy bez dostępu do wody, a lekarze byliby bezradni. Bez leków, bandaży czy nawet proszków do prania i mydła, nie dałoby się przeprowadzić żadnych zabiegów. W efekcie rozwój cywilizacyjny na jakiś czas cofnąłby się nawet o kilkaset lat.

Za każdym razem kiedy ktoś nie docenia pracy kierowcy samochodu ciężarowego i narzeka na sznurek ciężarówek na drodze, warto pamiętać o tym jak istotny dla naszej cywilizacji stał się transport.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress