Strona Główna » Nowości » Ciężarówki z długim przodem dopiero w 2022 roku
Scania T144

Ciężarówki z długim przodem dopiero w 2022 roku

12/12/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Miało być pięknie, miało być ciekawie, miało być amerykańsko. Rząd Szwecji oraz Francji postanowili wstrzymać wprowadzenie tych przepisów i najszybciej wejdą one w życie w 2022 roku.

Pomysł zmiany kształtu ciężarówek wydaje się bardzo rozsądny. Nie chodzi tutaj o budowanie charakterystycznych nosowców rodem z Ameryki Północnej, ale dodanie delikatnego przodu, czegoś pomiędzy współczesnymi płaskimi ciągnikami siodłowymi, a Scanią T.

Za tą ideą stoją nie tylko urzędnicy Unii Europejskiej, ale także i społeczeństwo. Dodanie niewielkiego nosa miałoby służyć poprawie bezpieczeństwa poprzez wprowadzenie strefy zgniotu, ale także przyczynić się do polepszenia aerodynamiki. Po cichu liczymy też, że może to chociaż odrobinę wpłynąć na zwiększenie ilości miejsca w kabinie kierowcy.

Pierwotnie zakładano wprowadzenie tych przepisów począwszy od 2017 roku. W branży transportowej, gdzie pokonuje się ogromne przebiegi, gdzie wszystkie podzespoły eksploatowane są do samego końca i gdzie ważna jest wytrzymałość, w grę wchodzą ogromne pieniądze, a wszystkie ruchy wykonywane są stosunkowo wolno.

2004 Scania T380 6x4

Biorąc pod uwagę, że mamy już grudzień, producenci ciężarówek mieliby zaledwie 24 miesiące na opracowanie odpowiedniej technologii i całkowite przebudowanie swoich pojazdów. Nie chodzi tylko o samo dobudowanie przodu do ciągnika siodłowego, ale porządną przebudowę całego podwozia, testy wytrzymałościowe, badania, na to wszystko potrzeba czasu.

Stąd też wiadomość o tym, że Szwecja i Francja, czyli kraje należące do czołówki europejskiego transportu, postanowiły zablokować możliwość wprowadzenia tych przepisów, na pewno ucieszy przedsiębiorców działających w branży, w tym firmy transportowe.

Teoretycznie więc europejskie ciężarówki z ustawowymi nosami mogą trafić na drogi dopiero w 2022 roku. Do tej pory na pewno temat ten zostanie poruszony kilkukrotnie i jeszcze sporo się zmieni w tej kwestii.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress