Strona Główna » Ciężarówki » Ciężarówka sama dowiozła piwo – pierwszy autonomiczny przejazd w USA
autonomiczna-ciezarowka-volvo-otto-budwieser-3

Ciężarówka sama dowiozła piwo – pierwszy autonomiczny przejazd w USA

26/10/2016, Kategoria: Ciężarówki, Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Ciężarówka sama przejechała drogą prawie 200 km przewożąc 50 000 puszek piwa. To dopiero początek autonomicznych przewozów w Stanach Zjednoczonych.

Jakiś czas temu Uber za kwotę 680 milionów dolarów zakupił startup o nazwie Otto. Firma ta zajmuje się tworzeniem urządzeń oraz oprogramowania do konwertowania standardowych samochodów na pojazdy autonomiczne, czyli takie, które prowadzą się samodzielnie.

W ramach testów oraz pokazu możliwości, firma Otto przeprowadziła właśnie pierwszy autonomiczny przejazd ciężarówki. Volvo wiozące 50 000 puszek piwa Budwieser przejechało 120 mil, czyli około 193 km, po drodze międzystanowej 25 z Fort Collins do Colorado Springs.

autonomiczna-ciezarowka-volvo-otto-budwieser-4

W pojeździe znajdował się kierowca, którego zadaniem było zabezpieczenie ładunku, zamknięcie naczepy oraz wyjechanie z parkingu na drogę międzystanową. Tam włączył on autonomiczny tryb i położył się na leżance, a auto przejechało trasę w pełni samodzielnie.

Autonomiczne ciężarówki przyszłością transportu?

Urządzenia zainstalowane w ciężarówce kosztują około 30 000 dolarów i to właśnie one na bieżąco monitorują przestrzeń wokół auta i podejmują decyzje, wykonując ruchy kierownicą, a także sterując przyspieszeniem i w razie potrzeby hamulcem.

autonomiczna-ciezarowka-volvo-otto-budwieser

Na filmie widać jak dobrze działa ten system, ruchy kierownicą są płynne, zupełnie jakby ciężarówka była prowadzona przez zawodowego kierowcę. Firma Otto dysponuje flotą sześciu takich samochodów i już wkrótce planuje wypuszczać je na regularne trasy wożąc piwo dla Budwiesera.

Rozwój tej technologii doprowadzi do sytuacji, w której już za kilka lat znaczna część przedsiębiorstw transportowych zacznie korzystać z przewozów półautonomicznych, w których zadaniem kierowcy będzie dojechanie pojazdem do drogi międzystanowej lub autostrady oraz włączenie systemu. Podobna wizja czeka nas w Europie.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

  • http://www.ubezpieczeniaonline.pl/ranking-ubezpieczen/ubezpieczenia-na-zycie/0.html Paweł

    Amerykanie czego to oni nie wymyślą 🙂

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress