Strona Główna » Nowości » Ceny paliw w górę – co będzie dalej?
Stacja benzynowa BP

Ceny paliw w górę – co będzie dalej?

23/06/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

W ciągu ostatnich dni ceny paliw na stacjach benzynowych zaczęły rosnąć. Czym jest to spowodowane i czy możemy spodziewać się ich spadku?

Ceny paliw w ciągu ostatnich miesięcy delikatnie spadły, co zdaniem niektórych związane było z aspektem politycznym i wyborami do europarlamentu. Ostatnie tygodnie okresu powyborczego to jednak wzrost cen.

Wzrost cen paliw – gdzie tankujemy najtaniej?

W środę, 18 czerwca średnia cena detaliczna za litr oleju napędowego wynosiła 5,29 zł, za litr 95-oktanowego paliwa 5,40 zł, a za litr gazu LPG 2,41 zł. Jest to podobno efekt wzrostów cen w polskich rafineriach, gdzie w ciągu nieco ponad tygodnia benzyna podrożała średnio o 15, a olej napędowy nawet o 12 groszy na litrze.

Obecnie najtańszy olej napędowy kupić można w województwie śląskim, gdzie jego cena wynosi 5,20 zł za litr, a najtańszego diesla zatankować można w województwie pomorskim, gdzie za litr ON zapłacić trzeba 5,39 zł.
baner2
Zdaniem ekspertów z branży paliw w najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych podwyżek. Paradoksalnie jednak Polska jest krajem z najniższymi cenami paliw spośród wszystkich państw zrzeszonych w ramach Unii Europejskiej, a co za tym idzie zachodnie firmy transportowe chętnie napełniają zbiorniki swoich ciężarówek właśnie w naszym kraju.

Ceny paliw w Rosji – 40% taniej

Najbardziej zadziwiające są jednak ceny paliw u naszych wschodnich sąsiadów. Rosyjskie paliwa są o około 40% tańsze od europejskich, podobnie jest z białoruskimi. Nawet na pogrążonej w kryzysie Ukrainie litr paliwa kosztuje średnio o 33% mniej niż w Polsce.

Paradoksalnie różnica pomiędzy cenami paliw byłaby jeszcze bardziej widoczna w sytuacji, kiedy cena za baryłkę ropy byłaby niższa. Obecnie to koszt 107 dolarów, a przez stosunkowo silną złotówkę w każdym litrze paliwa koszt ropy to około 2 złote. W przypadku gdyby za baryłkę płacono 50 dolarów, finalny koszt oleju napędowego na stacjach oscylowałby w granicach 4,20 zł, a u naszych wschodnich sąsiadów kształtowałby się on na poziomie 2 zł, czyli taniej niż obecnie płacimy za gaz LPG.

Jeżeli złoty się umocni, teoretycznie możemy się spodziewać zatrzymania wzrostu cen. Z drugiej strony jednak sezon wakacyjny także sprzyjał delikatnej obniżce na stacjach benzynowych. Bądźmy dobrej myśli, to wszystko co możemy zrobić.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress