Strona Główna » Nowości » Bydgoszcz i Kraków montują lampy uliczne LED
Lampy uliczne LED

Bydgoszcz i Kraków montują lampy uliczne LED

09/10/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Bydgoszcz i Kraków jako pierwsze duże miasta w Polsce inwestują w nowoczesne lampy uliczne wykorzystujące diody LED. Obie metropolie wprowadzą dzięki temu spore oszczędności do budżetu.

Diody LED są trochę jak reflektory ksenonowe. Dają cieplejsze, bardziej naturalne, a przez to milsze dla oka światło. Ponadto nie jest ono tak żółte jak zwykłe lampy uliczne, co znacznie poprawia widoczność, także dla kierowców. Największą zaletą lamp ulicznych z diodami LED jest oszczędność energii, która pozwala znacznie ograniczyć miejskie rachunki za prąd.

Lampy uliczne LED – bezpieczniejsze drogi?

Wszystko zaczęło się w 2012 roku od gminy Trzebielino pod Słupskiem. To właśnie tam zamontowano ponad 350 energooszczędnych lamp, co pozwoliło obniżyć wydatki na prąd ze 110 000 zł do 60 000 zł. Inwestycję wyceniono na 300 000 zł, więc zakup nowych lamp zwróci się już za 4 lata i co roku będzie przynosił 50 000 zł oszczędności.

Teraz tego typu oświetlenie zostanie zamontowane w Bydgoszczy i Krakowie. Do końca sierpnia 2015 roku Bydgoszcz zamontuje 7200 lamp, czyli aż jedną trzecią ze wszystkich. Ma to przynieść roczną oszczędność rzędu nawet miliona złotych.

Inwestycje w oświetlenie LED planuje także Kraków. W dawnej stolicy Polski świeci się aż 70 000 latarni, a w pierwszym etapie wymienionych zostanie 4300 sztuk. Wkrótce za Bydgoszczą i Krakowem pójdą kolejne polskie miasta. 

Diody LED znajdują wszechstronne zastosowanie także w branży transportowej. Nowoczesne samochody ciężarowe wyposażone są w paski lub diody punktowe LED, które wykorzystywane są jako reflektory do jazdy dziennej, poprawiając widoczność. Prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości diody LED będą mogły zastąpić oświetlenie obrysowe naczepy oraz ciągnika siodłowego przyczyniając się do poprawy widoczności, a co za tym idzie bezpieczeństwa na drogach.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

  • Bartosz Czarnecki

    Ksenony nie mają tak ciepłego światła jak diody LED

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress