Strona Główna » Nowości » Błąd alkomatu Alcoblow czy pijany policjant – wadliwe urządzenia do pomiaru trzeźwości? [wideo]
alkomat-alcoblow

Błąd alkomatu Alcoblow czy pijany policjant – wadliwe urządzenia do pomiaru trzeźwości? [wideo]

03/11/2015, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Policjant demonstrujący działanie alkomatu w programie na żywo i zaskakujący wynik pomiaru. Czy urządzenia do pomiaru trzeźwości za każdym razem działają bezbłędnie?

Od jakiegoś czasu policja przeprowadza masowe akcje sprawdzania trzeźwości kierowców. Często blokowany jest jakiś pas ruchu, na którym funkcjonariusz przeprowadza kontrolę żółtym, podłużnym alkomatem Alcoblow.

Urządzenie nie wskazuje precyzyjnego poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu, jednak jest w stanie stwierdzić czy kierowca jest trzeźwy, czy prowadzi pod wpływem alkoholu. Dokładniejszy pomiar wykonywany jest drugim, wolniejszym w działaniu urządzeniem.

Zaletą alkomatu Alcoblow jest to, że nie wymaga zastosowania ustnika, przez co pomiar jest znacznie szybszy. Wielu kierowców skarżyło się jednak na to, że często urządzenie myli się, wykazując alkohol w wydychanym powietrzu.

Najwyraźniej do podobnej pomyłki doszło podczas programu na żywo, w którym policjant prezentował działanie alkomatu Alcoblow. W mediach pojawiły się informacje o tym, że policjant musiał znajdować się pod wpływem alkoholu i tak wynikałoby z reakcji na wynik badania pozostałych gości w studio telewizyjnym.

Teoretycznie w sytuacji, kiedy zapala się czerwona i pomarańczowa lampka alkomat powinien wskazywać wynik między 0,06 – 0,1 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. W praktyce najwyraźniej urządzenie zadziałało poprawnie, a cała historia wydaje się jedynie dużym nieporozumieniem.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress