Strona Główna » Autostrady w Polsce » Autostrada A2 - Autostrada Wielkopolska

Autostrada A2 - Autostrada Wielkopolska

Zielone - Odcinki Zrealizowane
Czerwone - Odcinki w Budowie
Niebieskie - Odcinki Planowane

Autostrada A2 - Autostrada Wielkopolska - długość

Projekt autostrady A2 mierzy całkowicie 657 km. Do tej pory udało zbudować się i oddać do użytku odcinki o łącznej długości 475 km.

Najdłuższy z nich to odcinek Świecko - Nowy Tomyśl, który oddany został do użytku 1 grudnia 2011 roku. Jest to płatny fragment autostrady A2 i liczy on 105,9 km. Na drugim miejscu pod względem długości znajduje się odcinek Konin Zachód - Stryków, który otwarty został 26 lipca 2006 roku. Liczy on dokładnie 103 km.

Autostrada A2 - Autostrada Wielkopolska - przebieg

Autostrada A2 została zaprojektowana wszerz Polski łącząc zachód i wschód, przebiegając przez trzy bardzo duże miasta - Poznań, Łódź oraz Warszawę. Jest to główny szlak transportowy dla wszystkich podróżujących z Niemiec na Białoruś.

Początek autostrady A2 wytyczono na granicy polsko-niemieckiej w Świecku, a kończy się ona obecnie w Kałuszynie zaznaczając, że autostrada A2 podzielona jest na dwa odcinki, które łączy obwodnica Warszawy. Planowanym punktem końcowym A2 jest miejscowość Kukuryki ulokowana na polsko-białoruskiej granicy.

Autostrada A2 - Autostrada Wielkopolska - rozbudowa

Pierwsze plany dotyczące zbudowania autostrady łączące Berlin z Poznaniem pamiętają jeszcze lata 30. ubiegłego wieku. Wtedy też planowano drogę o nazwie Reichsautobahn (RAB). W 1939 roku, kiedy Poznań został wcielony do Rzeszy, rozpoczęto nawet budowę odcinka Berlin-Poznań. Prace wstrzymano w 1942 roku, kiedy niemiecka gospodarka skupiła się tylko i wyłącznie na przemyśle wojennym.

Do pomysłu powrócono w latach PRL-u, kiedy to planowano budowę autostrady Berlin-Moskwa, która także miała prowadzić przez Poznań. Wtedy jednak udało się wybudować krótki odcinek z Września-Golin, który otwarto w 1985 roku.

Trzy lata później do użytku oddano fragment Golina-Konin Zachód i łącznie autostrada A2 liczyła już blisko 50 km. Na kolejne prace związane z tą drogą trzeba było poczekać niemal 15 lat, kiedy to w 2002 roku zmodyfikowano ten fragment A2 i zabrano się za budowę kolejnych odcinków drogi.

Ostatnimi etapami rozwoju autostrady A2 jest otwarcie odcinków Pruszków-Konotopa, Świecko-Nowy Tomyśl, Grodzisk Mazowiecki-Pruszków, Łódź Północ-Skierniewice, Skierniewice-Grodzisk Mazowiecki oraz Choszczówka Stojecka-Kałuszyn. Wszystkie te etapy zakończono w okresie od maja do końca sierpnia 2012 roku.

Autostrada A2 - Autostrada Wielkopolska - parkingi TIR

Autostrada A2 - Autostrada Wielkopolska - stacje benzynowe

Autostrada A2 - Autostrada Wielkopolska - MOPy

Autostrada A2 - Autostrada Wielkopolska - zjazdy

Autostrada A2 - Autostrada Wielkopolska - opłaty

Autostrada A2 - Autostrada Wielkopolska - ciekawostki

Autostrada A2 - Autostrada Wielkopolska - zdjęcia

Pozostałe autostrady

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress