Strona Główna » Autostrady w Polsce » Autostrada A1 - Amber One

Autostrada A1 - Amber One

Zielone - Odcinki Zrealizowane
Czerwone - Odcinki w Budowie
Niebieskie - Odcinki Planowane

Autostrada A1 - Amber One - długość

Projekt autostrady A1 mierzy dokładnie 568 km długości, jednak dotychczas zbudowano jedynie 398,7 km. Obecnie w budowie znajdują się odcinki liczące dodatkowe 37,3 km długości. 

Najdłuższym otwartym do tej pory odcinkiem jest ten pomiędzy Swarożynem, a Nowymi Marzami. Oficjalne otwarcie miało miejsce w październiku 2008 roku. Fragment ten liczy 63,5 km. 

Autostrada A1 - Amber One - przebieg

Autostrada A1 przecina Polskę wzdłuż, prowadząc z południowej granicy z miejscowości Gorzyczki wprost naobwodnicę Trójmiasta. Została ona wytyczona wzdłuż krajowej jedynki przejeżdżając w pobliżu takich miast jak Katowice, Częstochowa, Piotrków Trybunalski, Łódź, Włocławek Touń, Grudziądz oraz Gdańsk.

Autostrada A1 - Amber One - rozbudowa

Budowę autostrady A1 planowano już w latach 60. ubiegłego wieku, wówczas miała ona być fragmentem Transeuropejskiej Autostrady Północ-Południe, która miała połączyć kraje skandynawskie z morzem śródziemnym. Za budowę zabrano się jednak dopiero w latach 70. i przez 11 lat w okresie od 1978 do 1989 roku wybudowano odcinek o długości 17,5 km pomiędzy Tuszynem i Piotrkowem Trybunalskim.

Równocześnie przebudowywano drogę krajową nr 1 między Piotrkowem Trybunalskim i Częstochową. To własnie wzdłuż krajowej jedynki miała docelowo prowadzić autostrada A1. Za budowę bursztynowej jedynki zabrano się dopiero w 2005 roku, kiedy to firma Gdańsk Transport Company S.A. rozpoczęła prace na północnym odcinku Rusocin - Nowe Marzy. Jego długość wynosi 89,5 km i w całości miał on przekrój dwujezdniowy, czteropasmowy z szerokim pasem awaryjnym oraz telefonami alarmowymi.

Niedługo później, bo już w czerwcu 2009 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przyspieszony przetarg na budowę kolejnego odcinka Nowe Marzy - Toruń Południe. Ostatecznie jednak, po perypetiach związanych z koncesją na budowę odcinka autostrady A1 do Torunia, dopiero w sierpniu 2008 roku ruszyła budowa tego fragmentu o długości 51,72 km. Równocześnie rozpoczęto także modernizację drogi ekspresowej S10.

Dokładnie 22 grudnia 2007 roku otwarto pierwszą część autostrady A1. Był to odcinek o długości 25 km przechodzący przez województwo pomorskie między Rusocinem tuż przy skrzyżowaniu z obwodnicą Trójmiasta, a Swarożynem, przy skrzyżowaniu z drogą krajową nr 22 niedaleko Tczewa.

Autostrada A1 - Amber One - parkingi TIR

Parkingi dla samochodów ciężarowych ulokowane są przy Miejscach Obsługi Podróżnych MOP. Na każdym z nich znajduje się parking na minimum kilkanaście ciężarówek. Teoretycznie więc, kiedy kończy się czas na tachografie bez problemu można zatrzymać się na parkingu na MOPie i właśnie tam odbyć przerwę.

Ponadto na autostradzie A1 na MOP Olsze oraz MOP Malankowo, ulokowane są kabiny natryskowe przeznaczone dla podróżnych. Znajdują się tam także stacje benzynowe Shell ze sklepami, w których można kupić także akcesoria samochodowe.

Autostrada A1 - Amber One - stacje benzynowe

Na całej autostradzie A1 Amber One znajdują się dwie stacje benzynowe Shell. Jedna z nich ulokowana jest przy miejscu obsługi podróżnych MOP Olsze oraz MOP Malankowo. Stacje wyposażone są w dystrybutory gazu LPG oraz standardowo dystrybutory benzyny PB95 oaz PB98.

Na miejscu znajdują się toalety, duże ekspresy do kawy Coffee Heaven czy mini barek, w którym można zjeść hot doga oraz zapiekanki. Ponadto sklep stacji wyposażony jest także w drobne akcesoria do samochodów.

Autostrada A1 - Amber One - MOPy

MOP Kleszczewko - ulokowany jest na punkcie kilometrażowym 6+400 od strony zachodniej oraz 6+350 od strony wschodniej autostrady A1. MOP Kleszczewko wyposażony jest w parking dla samochodów osobowych i ciężarowych, toalety, miejsca piknikowe oraz automaty z napojami i przekąskami.

MOP Olsze - mieści się 42+500 km od strony zachodniej i 42+100 km od strony wschodniej. Podobnie jak Kleszczewko, MOP Olsze wyposażony jestw parking, toalety, miejsca piknikowe oraz maszyny, a także stację benzynową Shell, kabiny natryskowe, punkt przewijania niemowląt oraz mały sklep.

MOP Gajewo - 69+500 od strony zachodniej oraz 71+200 punkt kilometrażowy. Mały MOP z parkingiem, toaletami, stolikami piknikowymi i maszynami z posikami.

MOP Malankowo - zlokalizowany na 107+200 km od strony zachodniej i 106+550 od strony wschodniej, na miejscu parking, toaleta, stoliki piknikowe, maszyny, a także stacja benzynowa Shell, kabina prysznicowa, stanowisko do przewijania niemowląt oraz sklep.

MOP Drzonowo - 116+650 km od strony zachodniej oraz 116+500 km od strony wschodniej. Miejsce Obsługi Podróżnych wyposażone w parking dla ciężarówek i osobówek, toalety dostosowane do osób niepełnosprawnych, maszyny z napojami i posiłkami, a także stoliki piknikowe.

MOP Nowy Dwór - 129+700 km od strony zachodniej i 129+650 km od strony wschodniej, standardowy, mały MOP z parkingiem TIR oraz parkingiem dla osobówek, a także toaletami, stolikami piknikowymi i maszynami.

MOP Nowa Wieś - 144+600 km od strony zachodniej oraz 144+550 km od strony wschodniej wyposażony jest on w parking dla ciężarówek, toalety, stoliki piknikowe i maszyny z posiłkami. Cały MOP Nowa Wieś przystosowany jest także do obsługi osób niepełnosprawnych.

Autostrada A1 - Amber One - zjazdy

Na obecnie otwartym i płatnym odcinku autostrady A1 zbudowano 12 punktów wjazdowo/zjazdowych, które na ogół nazywane są od miejscowości ulokowanych w pobliżu zjazdów.

Lista zjazdów na autostradzie A1 na odcinku zarządzanym przez Intertoll w kolejności od północy:

1. Rusocin - 2 km

2. Stanisławie - 17 km

3. Swarożyn - 25 km

4. Pelplin - 37 km

5. Kopytkowo - 59 km

6. Warlubie - 74 km

7. Nowe Marzy - 89 km

8. Grudziądz - 97 km

9. Lisewo - 113 km

10. Turzno - 135 km

11. Lubicz - 142 km

12. Nowa Wieś - 145 km

Na każdym ze zjazdów ulokowano bramki, na których prowadzony jest pobór opłat. Obecnie jest to jeszcze system z bramkami obsługiwany przez pracowników zarządcy, jednak są już plany wprowadzenia automatycznego, elektronicznego systemu poboru opłat.

Autostrada A1 - Amber One - opłaty

Obecnie na autostradzie A1 wykorzystywany jest zamknięty system poboru opłat. Wjeżdżając na autostradę należy pobrać bilet, na którym widnieje informacja o bramce wjazdowej oraz godzinie wjazdu. Bilet ten należy podać pracownikowi operatora autostrady przy bramkach zjazdowych. Wysokość opłat zależna jest od kategorii pojazdu.

W razie zgubienia biletu kierowca zobowiązany jest do uiszczenia maksymalnej kwoty za przejazd całą autostradą A1.

Pojazdy dopuszczone do ruchu na autostardzie A1 podzielone sa na pięć kategorii:

Kategoria 1 - motocykle, zwykłe samochody osobowe i dostawczaki do 3,5 tony DMC

Kategoria 2 - osobówki z przyczepami, pojazdy dwuosiowe z kołami bliźniaczymi

Kategoria 3 - pojazdy z trzema osiami oraz dwoma osiami z kołami bliźniaczymi, ciągnące przyczepy

Kategoria 4 - pojazdy o liczbie osi większej niż trzy, a także trzyosiowe ciągnące przyczepy bądź naczepy (zestawy)

Kategoria 5 - pojazdy nienormatywne oraz wszystkie, które nie mieszczą się w żadnej z powyższych kategorii.

Tak naprawdę opłaty na autostradzie A1 można podzielić grupując kategorię. Zgodnie z prawem opłaty narzucane są na podstawie odległości pomiędzy poszczególnymi zjazdami, a więc liczby przejechanych kilometrów.

Kategoria 1 - opłata 0,16 zł netto za 1 km

Kategoria 2, 3 i 4 - opłata 0,38 zł netto za 1 km

Kategoria 5 - opłata w wysokości 10x stawki kategorii 1, czyli 1,60 zł netto za 1 km

Autostrada A1 - Amber One - ciekawostki

Poszukiwacze skarbów na autostradzie A1 mogliby znaleźć kilka cennych przedmiotów. Raz na jakiś czas podróżni zostawiają za sobą najróżniejsze rzeczy, nie zawsze na MOPach. Do najpopularniejszych znalezisk należą posiłki, napoje i papierosy, które kierowcy gubią na pasie awaryjnym.

W czołówce listy znalezisk znajdują się fragmenty nadwozi samochodowych, reflektory, zużyte opony, a także krzesła ogrodowe, materace do pływania, a nawet rowery czy laptopy.

Autostrada A1 - Amber One - zdjęcia

Pozostałe autostrady

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress