Strona Główna » Nowości » Autostrady w Polsce – raport wypadków
Autostrada A4

Autostrady w Polsce – raport wypadków

23/07/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Z raportu Komendy Głównej Policji podsumowującego wypadki na polskich drogach w 2013 roku jasno wynika, że autostrady są najbezpieczniejszymi drogami w naszym kraju.

Wypadki na polskich autostradach w 2013 roku stanowiły zaledwie 1% wszystkich wypadków, które wydarzyły się na naszych drogach. Podobnie jak w przypadku dróg krajowych, ekspresowych oraz ulic w terenie zabudowanym jedną z głównych przyczyn wypadków jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Wypadki na polskich autostradach

W całym 2013 roku na polskich autostradach doszło do 289 wypadków. Najwięcej z nich, bo aż 140 miało miejsce na autostradzie A4, 83 wypadki zdarzyły się na autostradzie A2, a zaledwie 46 wypadków na A1. We wszystkich tych zdarzeniach śmierć poniosło kolejno 18, 15 oraz 6 osób.
baner2
Przyczyną jednej trzeciej wszystkich autostradowych wypadków w Polsce była nieodpowiednia prędkość poruszającego się pojazdu. Nieutrzymanie bezpiecznego dystansu doprowadziło do 47 wypadków, przy czym z powodu niewłaściwej zmiany pasa ruchu zdarzyły się 24 wypadki. Nadal bardzo groźne jest zmęczenie, które szczególnie daje się we znaki na nudnych i długich autostradach, gdzie kierowcy bardzo często korzystają z tempomatu. Zaśnięcie za kierownicą było przyczyną aż 41 wypadków na autostradach w 2013 roku.

Autostrada A2

Z raportu wyczytać można także, że do najczęstszych przyczyn wypadków na wszelkiego typu polskich drogach należą również:

– nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu – 7673 wypadków

– nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego – 4049 wypadków

Autostrady w Polsce – statystki będą coraz gorsze

Polska może się pochwalić jednymi z najbezpieczniejszych autostrad w Europie. Inwestycje związane z ekranami dźwiękochłonnymi, miejscami obsługi podróżnych czy dobrej jakości nawierzchnią chyba faktycznie odniosły pożądane skutki. Wszyscy podróżujący po niemieckich autostradach, gdzie często nie ma ograniczeń prędkości, doskonale wiedzą, że tamtejsze autostrady nie wyglądają tak dobrze jak nasze, bariera energochłonna porośnięta jest cała roślinnością, a pobocza są dużo mniejsze niż te w Polsce.
baner2
Nadal jednak nie oznacza to, że statystyki wypadków nie mogą ulec poprawie. Co więcej, polska sieć autostrad nadal się rozwija, powoli, jednak systematycznie otwierane są kolejne odcinki autostrad i dróg szybkiego ruchu. Co za tym idzie, będzie po nich jeździło więcej samochodów i czysto statystycznie patrząc, będzie przez to dochodziło do większej liczby wypadków.

Ekran dźwiękochłonny

Od lat powtarzane są te same porady dotyczące zasad bezpieczeństwa podczas jazdy na autostradzie. Łatwo zauważyć jednak, że nie wszyscy faktycznie potrafią poruszać się swoim pojazdem w ruchu przy prędkości nawet 140 km/h. Przypominamy więc kilka wskazówek dla wszystkich kierowców samochodów osobowych i ciężarowych.

Jak jeździć na autostradzie?

1. Rozpoczynaj hamowanie dużo wcześniej niż zwykle pamiętając o tym, że podczas jazdy z dużą prędkością droga hamowania znacznie się wydłuża.

2. Zachowuj bezpieczną odległość do pojazdu poprzedzającego.

3. Na dwie godziny jazdy planuj minimum jeden, piętnastominutowy postój. Podczas jazdy na autostradzie kierowca często ulega znużeniu i traci koncentrację wpadając w trans.

4. Przygotowuj się do zjazdów odpowiednio wcześnie. Nie hamuj w ostatniej chwili, nie zmieniaj gwałtownie pasa, decyzję o postoju podejmuj wcześniej, patrząc na znaki informujące o kolejnych MOP-ach.

5. Rozpędzaj się już na pasie rozbiegowym. Jeżeli jest to możliwe staraj się osiągnąć jak największą prędkość już na pasie rozbiegowym, nawet jeżeli nie widzisz w lusterku zbliżającego się pojazdu. Złe warunki atmosferyczne mogą mocno ograniczyć widoczność.

 

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress