Strona Główna » Porady » Autostrada A1: największe grzechy kierowców
Autostrada A1

Autostrada A1: największe grzechy kierowców

14/04/2014, Kategoria: Porady Autor: Bartosz Pokrzywiński

Autostrada A1 rozwija się w bardzo szybkim tempie, a przez wiele lat funkcjonowania przewinęła się przez nią masa pojazdów. Nie wszyscy kierowcy przestrzegają jednak przepisów.

Polskie autostrady należą do jednych z najszybszych i najbezpieczniejszych w Europie. Pod względem prędkości maksymalnej szybsi od nas są jedynie Niemcy, którzy na wybranych autostradach mogą cieszyć się nielimitowaną prędkością maksymalną.

Autostrada A1 – prędkość maksymalna

Na polskich autostradach obowiązuje maksymalny limit prędkości wynoszący 140 km/h. Pomimo tego na autostradzie A1 łatwo jest znaleźć odważnych kierowców znacznie przekraczających dopuszczalną prędkość maksymalną.
baner2
Prawdziwym rekordzistą był motocyklista, który liczący 90 km odcinek Nowe Marzy – Rusocin, pokonał w czasie 20 minut jadąc niemal bez przerwy z prędkością 300 km/h. Niestety, tuż przed zakończeniem podróży, na jednym z zakrętów motocyklista stracił panowanie nad maszyną i zginął na miejscu.

Autostrada A1 – jazda pod prąd

Jakiś czas temu w sieci pojawiały się filmy, na których kierowcy nieświadomi zagrożenia jechali autostradą pod prąd. Zarządcy autostrady A1 twierdzą, że wbrew pozorom nie są to jednorazowe przypadki, a kierowcy często wykonują bardzo nieodpowiedzialne manewry.

Autostrada A1

fot. Mikołaj Welon vel Welones

Do najpopularniejszych należy zawracanie lub cofanie, na które kierowcy decydują się na ogół po przejechaniu swojego zjazdu z autostrady. Bardzo popularne są także postoje na poboczu, a nie na wyznaczonych do tego punktach, czyli na MOPach.

Autostrada A1 – zgubione przedmioty

Co ciekawe, podczas tych postojów kierowcy nie tylko wymieniają przebite opony czy dzwonią po pomoc drogową, ale także wykonują czynności relaksacyjne. Najpopularniejsze są podobno posiłki, napoje i papierosy, które najodważniejsi palą na pasie awaryjnym autostrady A1.
baner2
Co jakiś czas autostradą przejeżdża służba sprzątająca, która działa trochę jak ekipy porządkowe w Formule 1. Ich zadaniem jest wyczyszczenie autostrady A1 oraz zebranie wszystkich przedmiotów pozostawionych w najbliższym otoczeniu jezdni. Okazuje się, że na liście znalezisk, które pozostawili po sobie podróżujący, poza fragmentami nadwozia, reflektorami czy zużytymi oponami znajdują się krzesła ogrodowe, materace do pływania, rowery czy nawet laptopy.

Autostrada A1 – osobliwy przypadek

Na autostradzie A1 dochodziło także do kilku bardzo dziwnych incydentów. W lipcu 2012 roku przy bramkach zatrzymał się samochód, a kiedy kierowca płacił za przejazd z miejsca pasażera wybiegł nagi mężczyzna, który miał na sobie tylko buty, obiegł samochód dookoła i wsiadł do pojazdu.

 

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

  • Bartosz Pokrzywiński

    Nago na bramkach! 😀

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress