Strona Główna » Nowości » Alkomat obowiązkowy w ciężarówce?
Alkomat w samochodzie ciężarowym

Alkomat obowiązkowy w ciężarówce?

15/01/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Obowiązek wożenia ze sobą alkomatu jest już coraz bliżej. Jeśli tak dalej pójdzie rząd może przygotować odpowiednią ustawę. Czy odbije się to na branży transportowej?

Instytut badawczy TNS Polska przeprowadził na zlecenie Wiadomości TVP1 badania, w których pytano Polaków o obowiązek posiadania alkomatu w swoim samochodzie. Wyniki tego badania pokazują, że wprowadzenie przez rząd obowiązkowych alkomatów w samochodach spotka się z dezaprobatą polskiego społeczeństwa.
baner2

Alkomat w samochodzie – po co?

Łącznie aż 61% badanych osób jest przeciwne wprowadzeniu obowiązku posiadania alkomatu w samochodzie, z czego 28% badanych odpowiada „raczej nie”, a 33% badanych „na pewno nie”. Jednocześnie też 39% spośród badanych jest przeciwnych zaostrzania kar dla kierowców jeżdżących pod wpływem alkoholu.

Od początku tego roku w mediach trwa bardzo intensywna i wspierana społecznie nagonka na kierowców zasiadających za kierownicę pod wpływem alkoholu. Wszystko rozpoczęło się od tragedii w Kamieniu Pomorskim, gdzie przez nietrzeźwego kierowcę życie straciło 6 osób.

Kilka dni później w mediach pojawiały się kolejne informacje sugerujące, że jest z tym w Polsce ogromny problem. Najgłośniejsza jest sprawa motorniczego z Łodzi, który nie tylko pod wpływem alkoholu prowadził pojazd mechaniczny, w tym przypadku tramwaj. Motorniczy pił podczas swojej pracy, a więc naraził życie pasażerów oraz innych użytkowników drogi spożywając alkohol wykonując czynności służbowe.

Ostrzejsze kary dla kierowców

Od tej pory trwa medialna wrzawa na temat tego ile jeszcze jest tego typu przypadków. Prędzej czy później szum medialny skieruje się już nie tylko w stronę symbolicznych „kierowców wracających z imprez”, ale przez takie przypadki jak ten w Łodzi, także w stronę kierowców zawodowych, codziennie pokonujących kilkaset kilometrów zestawem samochód ciężarowy z naczepą, ważącym łącznie kilkadziesiąt ton.

Po tym wszystkim rząd przygotowuje się do zaostrzenia przepisów dotyczących nietrzeźwych kierowców oraz zmienić zasady egzekwowania kar – bo tak naprawdę to właśnie z tym jest największy problem. Już kiedyś pojawiały się projekty, których celem było wprowadzenie jako obowiązku homologacyjnego alkomatów do auta. Przed uruchomieniem silnika kierowca musi dmuchnąć w ustnik i jeśli jest trzeźwy to urządzenie odblokowuje zapłon.

Wbrew pozorom tego typu systemy są stosunkowo proste, a można je domontować nawet do aut starszej generacji. Biorąc pod uwagę sprzeciw społeczeństwa wobec wożenia w samochodzie zwykłego alkomatu, nie byłoby trudno oszukiwać i prosić o pasażera o oddanie swojej próbki wydychanego powietrza.

Z roku na rok polskie drogi są coraz bezpieczniejsze, a w ostatnich latach liczba zabitych spada średnio o 8%. Podobnie jest z pijanymi kierowcami, co nie oznacza jednak, że problem nie istnieje, W całym 2013 roku zatrzymano aż 162 tysiące nietrzeźwych. Biorąc pod uwagę lata poprzednie, współczynnik ten spada o około 10 tysięcy osób rocznie, czyli także 7-8%. Nadal jednak jest to zatrważająca liczba.

Alkomat w ciężarówce – dlaczego?

Należy pamiętać, że przy okazji zaostrzeniu mogą ulec także przepisy dotyczące kierowców zawodowych, do czego przyczynić może się przypadek motorniczego z Łodzi, który pił podczas pracy, czego skutkiem był śmiertelny wypadek. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że wzorem niektórych statków czy pociągów, Polska, jako kraj z bardzo rozwiniętą gospodarczo sekcją transportu, wprowadzi nakaz wożenia alkomatu również w samochodach ciężarowych.

Nadal jednak nie będzie to rozwiązanie problemu, tylko napędzenie koniunktury firmom handlującym tego typu urządzeniami. Pamiętajmy jednak o tym, że jeżeli wobec samochodów osobowych zostaną wyciągnięte konsekwencje, w stosunku do ciężarówek mogą być one jeszcze bardziej restrykcyjne.

 

 

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress