Strona Główna » Nowości » 694 kierowców straciło prawo jazdy – nowe przepisy budzą kontrowersje
Policja-drogówka

694 kierowców straciło prawo jazdy – nowe przepisy budzą kontrowersje

26/05/2015, Kategoria: Nowości, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Dokładnie 18 maja wprowadzone zostały nowe przepisy ruchu drogowego, a przez zaledwie tydzień prawo jazdy straciło aż 694 kierowców w Polsce. Co to oznacza?

Nieco ponad tydzień temu w życie weszły nowe przepisy dotyczące ograniczeń prędkości, w myśl których jeśli kierowca przekroczy prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym, traci on prawo jazdy na 3 miesiące. Już zaledwie po kilku godzinach media informowały o pierwszych przypadkach zatrzymań uprawnień, jednak nikt nie spodziewał się, że lista pechowych kierowców będzie aż tak długa.

Zaraz po wprowadzeniu tych przepisów w miastach wyraźnie nasiliły się kontrole policyjne, a co za tym idzie wszyscy kierujący znacznie zwolnili. Minął tydzień i według policyjnych statystyk łączna liczba kierowców, którzy stracili prawo jazdy po nowelizacji ustawy wynosi już 694 osoby.

Surowsze kary dla kierowców – może być już tylko gorzej

Najwięcej z nich zatrzymano w Warszawie i okolicach, bo aż 115, dalej w Wielkopolsce 72 i na Dolnym Śląsku 69. Policjanci chwalą się statystykami, które mówią, że teraz przepisy łamie aż o 40% mniej kierowców niż przed 18 maja.

Nic więc dziwnego, że nowe przepisy budzą kontrowersje, jednak w kwestii kar za szybką jazdę może być już tylko gorzej. Kilkukrotnie mówiono przecież o tym, że rząd przygląda się taryfikatorom z kilku europejskich krajów m.in. ze Szwajcarii, gdzie wysokość mandatu uwarunkowana jest od dochodów kierującego.

Warto przypomnieć, że w 2014 roku na polskich drogach doszło do 34 970 wypadków, w których łącznie zginęły 3202 osoby, z czego aż 1116 to piesi. Jeździcie wolniej, nie dajcie sobie zabrać prawa jazdy.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

 • Romek

  Kierowcy którzy padli ofiarą… pechowcy… super określenia na ludzi, którzy z własnej woli łamią przepisy – gratuluję redaktorowi doboru słów. Skala “zjawiska” pokazuje tylko to co widzę na co dzień jeżdżąc po naszych drogach – brak wyobraźni kierowców! Wystarczy przestrzegać przepisów żeby nie być ofiarą nowych (starych) reguł! Jeżeli kierowcom brakuje chęci żeby szanować innych użytkowników dróg to ponoszą tego konsekwencje!

  • Dawid Daniel

   Bardzo dobrze !
   Przyglupy odrazu straca prawko.

   • KALVI

    To teraz może ja zabiorę głos. Jeżdżę samochodem zawodowo i… .Po pierwsze ok. niech będą takie przepisy i niech ludzie jeżdżą zgodnie z przepisami… ALE: przy ograniczeniu do 50km/h niech jadą 50km/h a jeśli jesteśmy poza terenem zabudowanym i nie ma innych ograniczeń niech jadą 90km/h. Niestety większość kierowców to piz…, które w terenie zabudowanym jadą 40 – 45 km/h a poza terenem zabudowanym gdzie mogą jechać 90km/h jadą 60 – 70 km/h. Taka jest teraz rzeczywistość i po prostu w Polsce nie da się teraz jeździć “normalnie”. Moim zdaniem teraz jest większe zagrożenie, ponieważ ludzie jadąc za taka piz… zaczynają wyprzedzać na trzeciego itp. Do tego Nas- kierowców zawodowych trzyma “Czas pracy”, którego radykalnie musimy przestrzegać, wiec nie możemy sobie pozwalać na jazdę za takimi piz… Do tego wszystkiego ludzie widząc teraz znak terenu zabudowanego wciskają hamulec, wyhamowując samochód na odcinku 2 metrów o kilkanaście km/h co tez nie jest bezpieczne. Następnym ciekawym zjawiskiem są mistrzowie “prostych” i dwu pasmówek, którzy mkną na złamanie karku wyprzedzając wszystkich i nie dając się wyprzedzić a po zakończeniu takiego odcinka drogi znów jadą jak te piz… nie dając normalnie jechać. Nikt tez nie myśli o kierowcach ciężarówek prowadzących składy ważące 40 ton. My nie jesteśmy w stanie wyhamować tak szybko jak kierowca osobówki. Po drugie kierowcy osobówek zwalniają nas “pod górki” a później śmigają nie myśląc o tym, że musimy wciągnąć 40 ton pod tą górkę a to nie jest takie łatwe i lepiej robić nam to z rozpędu. Jeszcze jedna rzecz, którą chciałbym zauważyć jest “mandat poselski”. Dlaczego MY wszyscy (społeczeństwo) musimy stosować się do przepisów a “inni” z mandatami poselskimi sami ustalający te przepisy NIE MUSZĄ???

 • igaraz

  Brak wyobraźni Policji! Żenada…

 • Skrillex1410

  Powinni tracić prawo jazy oraz auto który jechali:)
  Mają tracić uprawnienia i tyle. Kierowcy tirów mają je tracić dożywotnio.
  Jechac tirem 50km nad ograniczenie;p

 • Astrachuje444

  Prawidłowo ,tylko za 3 razem dożywotnio i jeszcze za agresywną jazdę w terenie zabudowanym,tu szczególnie .młodzież do 25 lat karać.

 • ala

  Wymiar sprawiedliwości ma teraz za priorytet bandytko zabrać obywatelom jak najwięcej praw jazdy.

  Bandytko bo kara za wykroczenie DWA razy!!!
  (mandat oraz zatrzymanie prawa jazdy)

  Policji ma pełna samowolę używając do pomiaru prędkości przyrządów, które z godnie z prawem do tego służyć nie mogą!!!

  Do poczytania:
  http://prawonadrodze.org.pl/teraz-kazdemu-mozna-zabrac-prawo-jazdy-msw-przeforsowalo-swoje-chore-pomysly/

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress