Strona Główna » ITD i GITD » Prawie 17 godzin jazdy nowego rekordzisty – dwie karty, magnes i 14 400 zł kary
Renault Magnum zatrzymane przez WITD z Gorzowa Wielkopolskiego

Prawie 17 godzin jazdy nowego rekordzisty – dwie karty, magnes i 14 400 zł kary

25/05/2016, Kategoria: ITD i GITD Autor: Bartosz Pokrzywiński

Łączny czas jazdy dziennej kierowcy białego Renault Magnum wynosił 16 godzin i 50 minut. Kiedy kończyła mu się swoja karta, wkładał kartę szefa. Dodatkowo montował jeszcze magnes.

Kierowca białego Renault Magnum to nasz kolejny sprytny rekordzista, który maksymalnie jak się da chciał wykorzystać każdy dzień, jeszcze w razie mniej szczegółowej kontroli, zabezpieczając się przez mandatem od inspektorów ITD.

Niestety tym razem się nie udało. Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie Wielkopolskim zatrzymali do kontroli białe Renault Magnum z naczepą, które wykonywało międzynarodowy transport drogowy.

Dwie karty i magnes – kierowca Renault Magnum

Ze spraw technicznych wszystko było w porządku, zezwolenia, dokumentacja, nawet stan techniczny auta. Niestety podczas sprawdzania wydruków z tachografu wyszły na jaw manipulacje jakich dopuścił się kierowca w porozumieniu z właścicielem firmy.

Wydruk z tachografu cyfrowego i dwie karty kierowcy

W momencie rozpoczęcia dnia pracy, kierowca wkładał do tachografu swoją kartę i zgodnie z przepisami ruszał w trasę. Po około 8 godzinach karta była wyciągana, a w tachografie pojawiała się karta kierowcy należąca do szefa. To jednak nie wszystko, bowiem w momencie przeprowadzania kontroli kierowca korzystał z magnesu zamontowanego na impulsatorze skrzyni biegów, który doprowadzał do rejestrowania postoju ciężarówki i odpoczynku kierowcy w czasie, kiedy prowadził on pojazd.

Tak kombinując udało mu się ominąć ograniczenia czasu pracy, a także obowiązek odbywania przerw. Właśnie w taki sposób kierowca był w stanie jechać przez 16 godzin i 50 minut, przekraczając maksymalny czas jazdy o 6 godzin i 50 minut oraz skracając czas dziennego odpoczynku o 5 godzin i 26 minut.

14,25 zł za minutę jazdy

W związku z tym kierowcę ukarano odpowiednimi mandatami karnymi na kwotę 5600 zł, a także zakazano mu wykonywania dalszej jazdy do czasu odbycia przepisowego odpoczynku. Karta kierowcy szefa została zatrzymana przez ITD i przekazana do jednostki, która ją wydała.

Dodatkowo wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne i grozi mu kara o przewidywanej wysokości 8800 zł. Łącznie więc mamy 14 400 zł kary za 16 godzin i 50 minut jazdy. To oznacza, że każda minuta jazdy kosztowała firmę (wraz z kierowcą) 14 zł i 25 groszy.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

  • Damian

    kary są srogie i za inne przestepstwa, przewinienia i jazde po alk.takze nalezy sie zwiekszyc, taki jest glos ludu od dawna i jedynie surowa kara (nie musimy jej dostac przeciez) moze czasem spowodowac zmiane decyzji czlowieka.

  • Grzegorz Setnik

    Za mało jeszcze mu dali drugie tyle powinien dostac za swoja glupote ze sam sie okrada nabijajac kieszen szefa
    Grzegorz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress