Strona Główna » ITD i GITD » 151 km/h ciężarówką z węglem – rekordzista z Gliwic!
Tachograf-cyfrowy

151 km/h ciężarówką z węglem – rekordzista z Gliwic!

25/03/2015, Kategoria: ITD i GITD Autor: Bartosz Pokrzywiński

Inspekcja Transportu Drogowego oddziału WITD w Katowicach zatrzymała do kontroli ciężarówkę, której kierowca rozpędził się nawet do 151 km/h.

Znaczna większość samochodów ciężarowych na polskich drogach, a przynajmniej oficjalnie powinno tak być, jest zablokowana do prędkości maksymalnej 90 km/h. Jest to podyktowane nie tylko względami bezpieczeństwa, ale także oszczędnościami paliwa. Ten konkretny przykład pokazuje jednak na co naprawdę stać 40-tonowy zestaw.

Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach zatrzymali na autostradzie A4 w Gliwicach polską ciężarówkę przewożącą węgiel. Standardowa procedura to odczytanie danych z tachografu, w tym przypadku cyfrowego i analiza przerw, godzin pracy kierowcy, a także prędkości z jaką poruszał się pojazd.

Tachograf-cyfrowy

Dzień przed kontrolą, 23 marca ciężarówka rozpędziła się do 139 km/h. Dane z poprzednich 10 dni z tachografu także wskazują na to, że kierowca regularnie przekraczał prędkość, zupełnie jakby jechał osobówką. Prawdziwy rekord ustanowiony został jednak w czerwcu 2014 roku, kiedy to szofer rozpędził swoją ciężarówkę do 151 km/h.

Okazało się, że taką ogromną prędkość można osiągnąć na Górze Świętej Anny, na autostradzie A4. Kierowca przyznał się do winy i otrzymał mandat w wysokości 400 zł i 10 punkt karnych.

Nie zapytamy wprost, jednak czysto teoretycznie. Jak myślisz, do jakiej prędkości byłbyś w stanie rozpędzić się swoim zestawem?

Tachograf-cyfrowy

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

  • Tkaczykowski

    Oczywiście to nic trudnego. 25T potrafi popchnąć z góreczki…

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress